Oldalak

2015. augusztus 21., péntek

Verona

Kedves Olvasók!
A Rómeó és Júlia által Verona városa még híresebb lett, meg is lehet tekinteni Júlia erkélyét, sőt még szerelmes levelet is lehet ragasztani a falra. 
Csak egy legenda vagy megtörtént?
A veronaiakat nem foglalkoztatja a kérdés, hiszen fent maradt egy csodálatos történet. 
Nagyon sok embert vonz az a hely, ahol állítólag Rómeó és Júlia megvallották egymásnak érzéseiket. 

Továbbá az erkély alatt látható egy szobor, mely Júliát ábrázolja, és ha valaki megérinti a keblét, arra állítólag rátalál az igaz szerelem. 

      


Ráadásul a szerelmes főhősnőnek lehet üzenetet, levelet írni, bízva abban, hogy valóra válnak az álmok. 


Látható még Júlia sírja, és szerelme, Rómeó háza.

Rómeó és Júlia története a falakon:

Találkozás a bálban.
Erkélyjelenet. 

Esküvő.


Az együtt töltött éjszaka.


Nagyon gyönyörű lehet élőben, ezért, aki teheti, nézze meg és fedezze fel Verona többi látványosságát is. :)


Ezeken a linkeken többet is olvashattok róla: Itt és itt.


Érdekesség: Vajon mi történt Rómeóval és Júliával a halál után?

Kedves Olvasók!
Vajon mi történt Rómeóval és Júliával, miután meghaltak? Erre a kérdésre többféle elképzelés született. A katolikus vallásban úgy tartják, aki öngyilkosságot követ el, a pokolra jut, mások szerint a halál után nincs semmi. Ám régen valaki hitt abban, hogyha a szerelméért hal meg, akkor a Paradicsomban együtt lehet párjával. Robin Maxwell Ó, Júlia! című könyvében is így zárul a történet, miszerint Rómeó és Júlia boldogok lehetnek együtt a síron túl is, békében egy saját világban. Illetve a japán musicalben is úgy van, hogy a két főszereplő újra találkozik, a háttérben pedig a Halál és a Szerelem is egyek lettek. 
Forrás: Wikipédia

A Rómeó és Júlia eredete

Kedves Olvasók!
 
Régebben is sok olyan történet keringet a Rómeó és Júlia előtt, melyben tragikus szerelmespár szerepel. A legelső ilyen verziót Masuccio Salernitano jegyezte le. Azzal a különbséggel, hogy Mariottót lefejezik a végén, szerelme, Gianozza belehal bánatába, és a színhely Sienna. 
Később, 1530 - ban  Luigi da Porto alkotott egy hasonló történetet Giulietta e Romeo címmel, melyben már több a hasonlóság a ma ismert tragédiához, a nevek mások voltak, illetve az író igaz, a valóságban is megtörtént eseményként írja le. 
Ezután Matteo Bandello dolgozta újra a híres szerelmespár történetét, melyben a dajka új szereplőnek számított. Pierre Boaistuau franciára fordította, majd Arthur Brooke által elkészült angol nyelven is 1562 - ben. 
Shakespeare pedig ezután írta meg a végleges változatot, sokkal jobban ügyelve a szereplőkre. Ez a darab mindig nagy népszerűségnek örvendett, s azóta is a leghíresebb, legmeghatóbb szerelmi történetének tartják a kritikusok.  

A saját szavaimmal fogalmaztam meg a bejegyzést, nem kimásolva lett.
Forrás: Wikipédia

Ki is volt William Shakespeare pontosan?

Kedves Olvasók!
A műről már sok mindent írtam eddig, de magáról, az íróról még nem volt szó, ezért ez a bejegyzés róla fog szólni. 
Ki is volt pontosan William Shakespeare?
 William Shakespeare
  (1564. április 26. – 1616. április 23.)

Kevés pontos adat szerepel róla,  Stratford-upon-Avonban született, feltehetőleg a helyi iskolában tanult. 18 évesen pedig elvette Anna Hathawayt, aki nyolc évvel idősebb volt nála, s a házasságkötéskor már áldott állapotban volt. Legelőször egy lányuk született, azután pedig egy ikerpár látott napvilágot, ám fia fiatalon életét vesztette. Azt senki sem tudja, hogy hol volt vagy mit csinált az író 1585 - 92 között, de egyre híresebb színésszé és íróvá vált, később pedig résztulajdonosa is volt egy színtársulatnak.Vagyonos ember lett, majd végrendeletében a nagyobb részt Susannára hagyta, a kisebbiket pedig Judith kapta. Shakespeare-t a Stratford-upon-Avon-beli Holy Trinity templomba helyezték végső nyugalomra. Állítólag a sírjába beletettek olyan műveket, amelyek nincsenek kiadva, de az író akarata szerint nem tárják fel végső nyughelyét.

Ma már sokan kétségbe vonják, hogy valóban Shakespeare írta a nevéhez fűződő műveket, ám ezek csak feltételezések. A Globe Színház számára lett írva a legtöbb darab. 

Művei:
  • Tragédiák:
  1. Coriolanus
  2. Titus Andronicus
  3. Rómeó és Júlia
  4. Julius Caesar
  5. Macbeth
  6. Hamlet
  7. Lear király
  8. Othello
  9. Antonius és Kleopátra
  10. Cymbeline
  • Vígjátékok:
  1. A vihar 
  2. A két veronai nemes 
  3. A windsori víg nők 
  4. Szeget szeggel 
  5. Tévedések vígjátéka 
  6. Sok hűhó semmiért 
  7. A lóvá tett lovagok
  8. Szentivánéji álom 
  9. A velencei kalmár 
  10. Ahogy tetszik 
  11. A makrancos hölgy 
  12. Minden jó, ha vége jó 
  13. Vízkereszt, vagy amit akartok 
  14. Troilus és Cressida 
  15. Téli rege
  16. Pericles 
  • Királydrámák:  
  1. János király
  2. II. Richárd
  3. IV. Henrik, I. rész
  4. IV. Henrik, II. rész
  5. V. Henrik
  6. VI. Henrik, I. rész
  7. VI. Henrik, II. rész
  8. VI. Henrik, III.rész
  9. III. Richárd
  10. VIII. Henrik

 A saját szavaimmal foglaltam össze a lényeget röviden.

 Forrás: Wikipédia


2015. augusztus 19., szerda

Érdekesség: Ki hogyan képzelte el Rómeót és Júliát?

Kedves Olvasók!
Most néhány olyan képet gyűjtök össze, amelyeken a "halhatatlan szerelmes pár" szerepel.

2015. augusztus 17., hétfő

Szereplőjellemzés röviden

Kedves Olvasók!
Ebben a bejegyzésben szeretném a szereplőket röviden jellemezni.
Júlia Capulet, a kamaszhősnő: Ő még a tizennégyet sem töltötte be, fiatal és álmodozó. Nem egy előre elrendezett házasságra vágyik, hanem az igaz szerelemre. Kezdetben még gyermek, ám a történet végére felnő döntéseihez, és vállalja tettei következményeit. Hajlandó ellent mondani a szüleinek, kezébe veszi élete irányítását. Az sem érdekli, hogy szerelme egy Montague, Rómeóval képesek leküzdeni minden akadályt, szembe szállnak minden hagyománnyal, egymásnak élnek. A közönség számára a két főhős kapcsolatát még szimpatikusabbá teszi az, hogy hamar házasságot kötnek s biztosak az érzéseikben. 

Rómeó Montague, a kamaszhős: Az ő életkorát pontosan nem tudjuk, de olyan tizenhét - tizennyolc éves körüli fiatal fiú, aki kezdetben szerelmi csalódásban szenved, mert egy Róza nevű lány nem viszonozza érzelmeit. Ám a bál után megismeri Júlia személyében az első igaz szerelmet. Rómeó egy átlagos ember, főhőssé a Capulet - lánnyal átélt csoda teszi. Impulzív és érzékeny. Nem ő maga tragikus alkat, hanem a helyzetek, amiken keresztül kellett mennie. Gyorsan hozza meg döntéseit, ám kamaszfiúként hamar meg kell tapasztalnia a felelősséget. 

Mercutio, a tréfamester:  A műben ő a legviccesebb karakter. Szellemes és nyughatatlan, Rómeó és Benvolio a legjobb barátai. Számára a barátság nagyon sokat jelent, Rómeó helyett ő hal meg a párbaj során. Ezzel elindítja a tragédiához vezető folyamatot és véletlenek lavináját. Halála a mű fordulópontja. 

Tybalt, a bajkeverő: A két család közötti gyűlölet már kezd feledésbe merülni, egyedül ő akarja tovább vinni, éltetni ezt az alattomos érzést. Amikor a bálon meglátja Rómeót, rögtön szól a nagybátyjának, hogy itt az ellenség, ám a ház ura leinti őt, hogy hagyja őket. A kezdetektől fogva Mercutio és Benvolio ellenfele, fontos számára a Capuletek becsülete. Amikor megtudja, hogy Rómeó és Júlia együtt vannak, bosszút akar állni a Montague - fiún. 

Benvolio, a jófiú: Rómeó és Mercutio a legjobb barátai. A műben ő tölti be a hű barát és a megbízható ember személyét. Becsületes, az igazat mondja mindig, jó szándékú. 

Paris, a férjjelölt: Ő egy gazdag gróf, a herceg rokona. Lord Capulet és felesége őt szemelték ki lányuk párjául, már a mű elején a frigyről tárgyalnak. Meghívják a bálra, ahol Júlia táncol vele. Sokak szerint nagyon helyes és erős, vonzó ember, nagyszerű fogás egy fiatal lány számára. Hiába szeret bele Júliába, leánykérése a halálba viszi kiszemeltjét és Rómeót is. Paris is egyfajta "áldozat", hiszen a történet végén párbajozik a Montague - fiúval, és ő kerül ki vesztesként az összecsapásból.

Dajka, a szerelmi közbenjáró: Ő nevelte fel Júliát, bizalmasok. A fiatal lány mindenről beszámol neki Rómeóval kapcsolatosan, a dajka lesz a "kerítőnő és segítő". Segít összeesketni a fiatalokat, először támogatja őket. Ám amikor Rómeó megöli Tybaltot, hatalmasat csalódik a férfiban, próbálja rávenni Júliát arra, hogy felejtse el ezt a kapcsolatát, s kezdjen új életet Parisszal. Júlia árulónak tartja őt, a méregről már nem számol be neki.  

Lőrinc barát, a tudós lelkiatya: Ő az erkölcsi elvek alapján él, nem igazán tartozik sem a Montague - khoz, sem a Capuletekhez, ahogy a dadus sem. Rómeót és Júliát ő adja össze, bízva abban, hogy ez a frigy békülést hoz a gyűlölködő családokra. Amikor a fiatal Capulet - lányt Parishoz akarják kényszeríteni, Júlia hozzá fordul segítségért. Egy fiolát készít neki, mely negyvenkét órára tetszhalottá teszi. Lőrinc barát hiába küld levelet Rómeónak a trükkről, a fiú nem kapja meg, hanem még idő előtt megöli magát bánatában. Az atya ekkor ér oda, Júlia éppen ébredezik, de a lányt nem tudja meggyőzni, hogy meneküljenek el ketten a kriptából. Júlia ott marad, s ő is véget vet életének. A tragédia után vallomást tesz a hercegnek.

Escalus, a herceg:  Ő Verona hercege, próbálja kibékíteni a két családot, de nem tud ellenük mit tenni. Hiába van hatalma, tehetetlen, a várost a gyűlölet övezi. 

Lord Capulet és Lady Capulet: Lányuknak a legjobbat akarják, ezért fiatalon szeretnék férjhez adni Paris grófhoz, aki elég gazdag, hogy rendezze adósságaikat. Lady Capulet szinte egy közömbös idegen Júlia számára, távolról irányítják a leány életét. Ám amikor ellenszegül az akaratuknak, Lord Capulet szigorúvá és fenyegetőző szülővé válik, ráijeszt Júliára. Azt mondja, vagy engedelmeskedik, vagy mehet az utcára. A mű végére pedig gyászolják meghalt gyermeküket, és felemészti őket a bűntudat. 

Lord Montague és Lady Montague: Nem sok szerepet kapnak a könyvben, Lord Montague egy vénember, felesége pedig belehal fia elvesztésébe. 

Lehet, hogy nem mindenhol a legpontosabban van megfogalmazva a szöveg, saját szavaimmal írtam le. Remélem, érthető lett. :)
Forrás: http://erettsegi.com